Priebeh podujatia

Asi neexistuje podujatie s jednoduchšími pravidlami. Cieľom je vyraziť z vlakovej stanice v Kraľovanoch na bicykli v rovnakom čase ako vlak a doraziť na stanicu v Trstenej s časovým predstihom. Jazda prebieha v spoločnom balíku, kde prevláda vzájomný rešpekt a super atmosféra.

Kraľovany - Trstená

Kraľovany  - Trstená

Informácie o trase

Dĺžka trate 57,85 km
Prevýšenie 394 m
Najťažšie stúpanie 9,6 %
Prírodné krásy trate Nekonečné
Priemerná rýchlosť 36 – 37 km/hod
icon-percent

Vlak premáva podľa štandardného grafikonu. Na jednotlivých zastávkach pristupujú cestujúci, ktorí ti počas cesty budú určite fandiť a držať palce.

Účastníci podujatia

Predchádzajúcich ročníkov sa zúčastnili aj osobnosti zo sveta športu, kultúry a biznisu. Vlak sa podarilo zdolať slovenskej lyžiarke Petre Vlhovej, olympionikovi Jakubovi Grigarovi, či bývalým účastníkom Tour de France, Martinovi Velitsovi alebo Yaroslavovi Popovychovi.

Aj tento rok sa môžete tešiť na špeciálny pelotón zložený z inšpiratívnych osobností. Mená zverejňujeme na našich sociálnych sieťach.

Pelotóny v roku 2024

icon-percent

Sily s Oravkou si zmerajú jazdci v troch pelotónoch. Štartujú v troch rôznych časoch a jediným rozdielom je ich priemerná rýchlosť.

Kapacita každého pelotónu je 60 jazdcov.

F33 Pelotón

Priemerka 33 km/hod.

Čas štartu: 8:28 hod.
Miesto štartu: ŽS Kraľovany

F34 Pelotón

Priemerka 34 km/hod.

Čas štartu: 10:28 hod.
Miesto štartu: ŽS Kraľovany

F37 Pelotón

Priemerka 37 km/hod.

Čas štartu: 12:28 hod.
Miesto štartu: ŽS Kraľovany

PRAVIDLÁ A POVINNOSTI

Štartovné stojí 99 € a v rámci neho dostanš dres z limitovanej edície Faster than a Train (značka Isadore Apparel), pamätnú trofej a darčeky od sponzorov. No hlavne skvelý pocit a zážitok.

Vďaka vrúcnej podpore našich partnerov na teba čaká štartovací balíček plný rôznych prekvapení. Medzi najväčšie vychytávky patrí cyklistický dres Faster than a Train, o ktorého dizajn sa postaral aj tento rok slovenský umelec Michal Hazior. Jeho prácu môžeš sledovať tu.

Stiahni si propozície podujatia Faster Than a Train

Stiahnuť
Dôležité upozornenie

Všetci účastníci sa pretekov zúčastňujú na vlastné riziko, organizátor neručí a nezodpovedá za škody vzniknuté počas pretekov a ani za tie, ktoré spôsobia účastníci.

Všetci účastníci sú povinní dodržiavať ustanovenia zákonov a predpisov o cestnej premávke a rovnako rešpektovať pokyny polície a usporiadateľov. Každý pretekár musí mať počas pretekov riadne pripnutú prilbu na hlave a bicykel v dobrom technickom stave. Počas podujatia je zakázané používať slúchadlá.

Povinná
výbava

Cestný / Gravel bicykel Dobrý technický stav
Prilba Povinná
Tretry
Cyklistické nohavice *Čierne
Dres Faster Than a Train Získaš pri registrácii

*Nie je podmienkou, ale bude to krajšie na fotkách

Otázky a odpovede

Kedy a kde sa koná podujatie Faster than a Train?

Unikátny cyklistický event sa koná v sobotu, 15. júna 2024 na Orave. Štyri pelotóny cyklistov (tri verejné a jeden, ktorého súčasťou budú pozvaní hostia) vyrazia z Kraľovian a smerovať budú do Trstenej.

Čím je výnimočné podujatie Faster than a Train? 

Ide o unikátny koncept, kde sa pelotón cestných cyklistov snaží prebehnúť regionálny vlak – Oravku. Trať začína v Kraľovanoch na železničnej stanici a končí v Trstenej. Vyráža sa podľa grafikonu ZSSK, pričom vlak ide svojou štandardnou trasou a stojí na 21 zastávkach.

Koľko stojí štartovné na preteky?

Štartovné stojí 99 € a v rámci neho dostaneš dres z limitovanej edície Faster than a Train (značka Isadore Apparel), pamätnú trofej a štartový balíček. No hlavne si odnesieš skvelý pocit a zážitok.

Prečítať o priebehu podujatia

Čo znamená: F33, F34 a F37?

Číslice označujú priemernú rýchlosť, ktorú si budú pelotóny držať počas celej jazdy. Ak si nie si istá/istý, či trasu zvládneš, pozri si jej špecifiká na Strave. Pred podujatím plánujeme aj spoločné komunitné prípravné jazdy na Orave, Liptove a v Bratislave. 

Môžem sa registrovať aj na mieste?

Nie, registrácia je možná len online cez web www.fasterthanatrain.sk. Odporúčame registrovať sa čo najskôr, kapacita pelotónov je totiž limitovaná. Minulý rok sa ju podarilo naplniť (v pomalšom pelotóne) za dve minúty. 

Môžem sa registrovať do ktoréhokoľvek pelotónu?

Môžeš sa registrovať do pelotónov 33 (8:28), 34 (10:28) a 37 (12:28) podľa priemernej rýchlosti. Pelotón VIP so štartom o 14:28 je určený len pre pozvaných hostí. Ďakujeme za pochopenie.

Môžem jazdiť aj vo vlastnom drese? 

Nie. Každý účastník a účastníčka dostane v rámci štartovného dres Faster than a Train. Budeme veľmi radi, keď sa podujatia zúčastníš v našom ročníkovom drese. 

Čo potrebujem na to, aby som mohol štartovať na podujatí?

Okrem zaplateného štartovného potrebuješ cestný bicykel, tretry, dobre upevnenú prilbu, cyklistické nohavice (vrchný dres dostaneš v rámci štartovného) – a samozrejme sa cítiť fyzicky v poriadku.  

Prečo si pri registrácii neviem vybrať svoju vekovú kategóriu?

Jediným rozlišovacím znamením v pelotónoch je priemerná rýchlosť. Tým, že nevyhodnocujeme úspešnosť jednotlivých jazdcov v rámci pelotónov, rozhodli sme sa zrušiť kategorizáciu na základe veku a pohlavia. 

Budete vyhodnocovať aj najrýchlejšieho pretekára v pelotónoch?

Určite nie. Cieľom podujatia je tímovo predbehnúť vlak, nie zlepšovať si osobné rekordy. Prosíme preto o dodržiavanie tímového ducha a prispôsobenie sa pelotónu.

Čo keď mám 17 rokov a chcem pretekať so súhlasom rodiča?

Prosíme, počkaj do budúceho roka, na podujatí môžu štartovať len osoby staršie ako 18 rokov.

Čo keď budem pomalší ako pelotón, do ktorého sa prihlásim?

V takom prípade preteky dokončíš po vlastnej línii, pelotón bude pokračovať určeným tempom.

A čo ženská kategória?

Na podujatí nevytvárame osobitný ženský pelotón, jediné kritérium pre účasť je dodržanie  priemernej rýchlosti bez ohľadu na pohlavie. Podujatia sa minulý rok zúčastnilo aj viacero cyklistiek a podujatie si podľa ich slov veľmi užili. 

Čo keď sa zraním a nebudem môcť prísť? 

Prosíme, daj nám o tom vedieť čo najskôr na areyou@fasterthanatrain.sk. Môžeš sa dohodnúť s niekým s kamošov, komu posunieš svoje miesto v pelotóne. Peniaze bohužiaľ nevraciame.